V okolí Spišskej Belej sa nachádza veľmi veľa kultúrnych pamiatok.....................................
Okolie Cyklotrasa Splavovanie Relax
Prímestská oddychová zóna mesta Spišská Belá s nádherným výhľadom na masív Vysokých a čiastočne i Belianskych Tatier sa nachádza necelý 1 km za mestom Spišská Belá v smere na Tatranskú Kotlinu / Ždiar. Je to miesto, kde začína novovybudovaná cyklotrasa do Tatranskej Kotliny. Je to miesto pre každého turistu, nielen rybára, ktorý tu má k dispozícii lovný kaprový rybník možnosťou si zakúpiť rybársky lístok. Je to miesto pre príjemný relax s možnosťou občerstviť sa v rybárskom dome. Popri prístupovej ceste k rybárskemu domu sa nachádzajú informačné panely s mapami mesta i regiónu ako aj s ďalšími turistickými zaujímavými informáciami. Pred vstupom k rybníku sa nachádzajú 2 parkoviská – jedno s asfaltovým povrchom, druhé so štrkovým povrchom, spolu pre cca 80 áut. V tejto lokalite sa uskutočňujú aj mnohé kultúrne a športové podujatia – Beliansky majáles, hudobný festival Beltownfest, rybárske preteky – Beliansky kapor a ďalšie.
Belianska jaskyňa (vchod v nadmorskej výške 885 m) je jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách v severnom úbočí Kobylieho vrchu nad Tatranskou Kotlinou na pozemkoch mesta Spišská Belá (aj keď k.ú. Tatranská Lomnica).
Jaskyňa bola známa zlatokopom už roku 1826, o čom svedčia uhľom písané mená a dátumy na jej stenách. Až objavná cesta Júliusa Husza a Jána Britza, obyvateľov Spišskej Belej dňa 5.8.1881 bola úspešná. Na ďalších objavoch sa podieľali aj ďalší obyvtelia Spišskej Belej – A. Kaltstein a I. Verbovský. Verejnosti ju sprístupnili 1882 a elektricky osvetlili 1896 ako jednu z prvých jaskýň na svete.
Belianska cyklotrasa je v súčasnosti vybudovaná a prevádzkovaná v úseku medzi Spišskou Belou a Tatranskou Kotlinou v dĺžke 9 kilometrov. Trasa sa začína pri Belianskom rybníku (za mestom) a pozdĺž cesty č. I/67 vedie až na začiatok k Tatranskej Kotliny (k zastávke Čarda). Uvedený úsek cyklotrasy bol vybudovaný v rámci projektu „Belianske Tatry – spolu a lepšie“, ktorý realizovalo Mesto Spišská Belá v spolupráci s poľskou gminou Bukowina Tatrańszka v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovensko 2007-2013. Cyklotrasa bola uvedená do prevádzky 1. mája 2011.
Zamagurie je najsevernejšia časť Spiša. Navonok drsný a nehostinný kraj oplýva jedinečnou ľudovou architektúrou, historickými pamiatkami i prírodnými krásami. Architektonickú perlu okolia Červený Kláštor – založili v 14. storočí kartuziáni. V 18. storočí kláštor obývali kamalduli s bájnym letcom a botanikom Cypriánom. Symbol Zamaguria sú Pieniny s majestátnymi Troma korunami. Strmé bralá Pienin obmýva pohraničná rieka Dunajec, ktorá si svojím dravým prúdom vyhĺbila prekrásny kaňon.
Pltníctvo - Červený Kláštor Vám ponúka jedinečnú atrakciu v Európe – splav Dunajca na drevených pltiach v nádhernej prírodnej scenérii Pieninského národného parku